Project Personnel

SeaChange

Aplonia Topno

Facilitator

Anurag Rathore

Programme Assistant

Meera PK

Programme Assistant

Srinivas G

Programme Assistant

Anand Rao

Senior Programme Assistant

Rajarshi Roy

Programme Associate

Rajath B

Programme Associate

Abhishek Chakraborty

Senior Programme Associate

Biswa Swaroop Das

Senior Programme Associate

Abhijit Dutta

Programme Officer and Site Coordinator (Odisha)

Madhuri Mondal

Senior Programme Officer and Site Coordinator (Andaman Islands)

Marianne Manuel

Programme Head

Jagdeesh Rao

Senior Advisor

Sustainable Fisheries

E Haripriya

Programme Assistant

Meghana S Teerthala

Programme Assistant

Ithihaas

Senior Programme Assistant

Abhilasha Sharma

Programme Associate

Abel Job Abraham

Senior Programme Associate

Adithya Pillai

Senior Programme Associate

Kumar Sahayaraju

Senior Programme Associate

Mahaboob Khan

Senior Programme Associate

Prerana Gawde

Senior Programme Associate

Velumani T

Senior Programme Associate

Ranjini Sen

Projects Coordinator

Naveen Namboothri

Programme Head

Marine Flagships

Vishrutha Rao

Programme Associate

Debangini Roy

Programme Associate

Garima Bora

Programme Associate

Rhea Elizabeth George

Programme Associate

Hariprasath R

Programme Associate

Chaitanya Arjunwadkar

Programme Associate - LTEO

Esha Gokhale

Programme Associate - LTEO

Tanuj Mark

Projects Coordinator

Chandana Pusapati

Science Manager

Srotoswini Majumdar

Senior Outreach Coordinator

Tanmay Wagh

Project Coordinator - LTEO

Adhith Swaminathan

Programme Officer

Kartik Shanker

Programme Head

Communities and Resource Governance

Thisam Mahsana OK

Senior Programme Assistant

Shamili Mohanakannan

Programme Associate

Athira Prakash

Projects Coordinator

Nayana Udayashankar

Senior Programme Officer

Aarthi Sridhar
Aarthi Sridhar

Programme Head

Community Wellbeing and Environment

Mrunmayee Arjunwadkar

Programme Assistant

K Bhawna

Senior Programme Associate

Pavitra Vasudevan

Programme Officer

Kartik Shanker

Programme Head

Conservation Crossroads

Adit Dsouza

Programme Associate

Meera Anna Oommen

Programme Head

Current Conservation

Greta Ann Sam

Managing Editor

Shivangi Pant

Managing Editor (Art and Design)

Devathi Parashuram

Executive Editor

Andaman Nicobar Environment Team – ANET

Sarojini Tirkey

Kitchen and Housekeeping Assistant

Jeevan Horo

Field Assistant & Boat Operator

Vishal Kujur (Ledu)

Field Assistant

Sebian Horo

Field Assistant

Johnson Kongari

Chef & Field Assistant

Babu Kutty

Boat Captain, Khlee

Sanjay Tirkey

Head Chef & Field Assistant

Saw Thesorow

Boat Captain, Thisopa & Field Assistant

Saw Watha (Agu)

Field Assistant, Carpenter & Maintenance Manager

Mrinal Kanti Bhowmick (Montu)

Housekeeping In Charge

Naveen Ekka

Operations Manager

Niraj Kumar Minj

Administrative Assistant

Anand James Tirkey (James)

Field Assistant & Boat Operator

Adhith Swaminathan

Base Manager

Saw John Aung Thong

Operations Manager, North and Middle Andaman

Tara Braganza

CIS Coordinator

Meera Anna Oommen

Associate Director & Trustee, Dakshin Foundation

Naveen Namboothri

Programme Head & Academic Convenor, Dakshin Foundation

Agumbe Rainforest Research Station – ARRS

Martina Anandam

Research Coordinator

Meera Anna Oommen

Associate Director & Trustee, Dakshin Foundation

Kartik Shanker

Programme Head & Trustee, Dakshin Foundation